čtvrtek 20. června 2013

Ivana Janišová : Alžběta Popleta


Alžbětka má svoje prvé tajomstvo. Má barana. A nie hocijakého – tento uspáva rozprávkami, sype perie z vankúšov a rád sa schováva. Bětka je roztomilé trojročné dievčatko, ktoré po prvý raz prichádza do styku so skutočným životom. Zoznamuje sa s dúhou, snehom alebo s tým nevrlým dievčaťom od susedov, ktoré na ňu neustále vyplazuje jazyk... Nie je vám to niečím nostalgicky známe?

Táto knižka bola výsledkom mojho zúfalého, asi pól hodinového hľadania knižky pre Nini, ku dňu detí. Keďže doma ich máme už celkom požehnane, bolo ťažké vybrať niečo zaujímavé a netradičné Prehrabala som snáď všetky police, až som myslela, že sa tam zosypem. Nič som nedokázala nájsť.Potrebovala som malú, pekne ilustrovanú knižku, ktorá nebude nudná. Knižku s charakterom a vtipnými krátkymi príbehmi. Už už som to chcela vzdať, keď som odrazu na spodnej poličke uvidela chrbátik knižky s mikro obrázkom baranej hlavy. "to bude ona", preblesklo mi hlavou. Vždy spoznám tú pravú. Ešte predtým, než ju otvorím. Som rodený kniho-snorič.

Opatrne som ju vytiahla a moje srdce poskočilo – Alžběta Popleta! Nini miluje knižky s "důležitými holkami". Rada sa s nimi stotožňuje. A niekedy pri čítaní dosadzujeme jej meno namiesto hlavných hrdiniek. To ju nesmierne baví.

Okrem toho, že knižka hneď po otvorení nádherne zavoňala (áno, je to moj i Ninin fetiš:-), ma zaujalo výrazné a vtipné grafické spracovanie. Nič nie je na svojom mieste – nadpisy sú dúhové a poskakujú po stránkach, zvačšujú a zmenšujú sa, texty sú prehľadne narovnané v pohodlných krátkych stĺpikoch.

Ilustrácie Alžběty Křečkové sú nápadné, zobrazujú zdanlivo obyčajný život, no posobia akoby zo sna. Je to hravé a zábavné.

Všetko v tejto knižke je jednoduché, minimalistické a pre deti ľahko pochopiteľné. Po prečítaní príbehov sa ešte zvykneme rozprávať, debatiť... Kniha k tomu svojimi zápletkami priam nabáda. Nini má pri čítaní veľa otázok a najviac sa jej páči pani Černá (neprezradím o nej viac .-)

Ivana Janišová píše o veciach akoby len tak, naoko bezstarostne, texty zľahka plynú a myslím, že knižku si Nini užije aj keď už bude vedieť čítať sama....
Názov: Alžběta Popleta
Napísala: Ivana Janišová
Ilustrovala: Alžběta Křečková
Grafická úprava: Ivana Kocmanová

Vydalo: AXIÓMA Praha, s.r.o.
Počet strán: 61

možnosť kúpiť tu za 104,- Kč 

Žádné komentáře: